• وبلاگ
  • 184 بازدید

مدل ذهنی چیست؟ منتال مدل چیست؟

برای خیلی از شما حداقل یکبار این سوال پیش آمده است که مدل ذهنی یا منتال مدل به چه معناست؟ این پرسش که شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسد، دربرگیرنده پاسخی با دامنه پیچیده و دشوار است.

اینکه در شرایط برابر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی چگونه دو مدیر کسب و کار نتایج کاملا متفاوتی می‌گیرند. اینکه چگونه دو شخص که مشترکا در یک دوره آموزشی شرکت کرده اند و از نظر توانایی ذهنی و جسمی و حتی مدرک تحصیلیشان به هم نزدیک اند چگونه خروجی‌های کاملا گوناگونی گرفته‌اند. وقتی نزدیکتر می‌شویم به این می‌رسیم که دیدگاه هر شخص پیرامون مسائل مختلف از جمله روزمره، بلندمدت و یا کوتاه مدت منجر به تفسیرهای گوناگون از موضوعی یکسان و در نتیجه واکنشی متفاوت با شخص دیگر می‌شود. حتی این قضیه می‌تواند به مسائل کاملا بدیهی و اخلاقی برگردد. بنابراین صرف داشتن اطلاعات درباره یک موضوع برابر با تصمیم‌گیری متفاوت از دیگران نیست بلکه دیدگاه فرد در رابطه با جهان هستی تعیین‌کننده است. مدل ذهنی هم دیدگاه ما درباره جهان هستی را نشان می‌دهد که هر شخص را به درک و تفسیری از یک مطلب و اتخاذ تصمیمی منحصر به همان فرد سوق می‌دهد. به همین علت مدل ذهنی هر کس بسیار مهم است.
دوره مدل ذهنی موسسه بهار به دو بخش منتال ۱ و منتال ۲ تقسیم می‌شود. در کورس منتال ۱ بیشتر پیرامون شناخت رفتار، شناخت شخصیت و ابزارهای کمک‌کننده برای تحلیلشان و نهایتا شاخص‌های ۲۴ گانه شروع شده و به مباحث تکمیلی از جمله خطاهای ذهنی، خطاهای شناختی و بحث‌های تجویزی ختم می‌شود. مباحث تجویزی از جمله اینکه کدام شاخص‌ها روی موفقیت تاثیر دارند که اینها البته قطعی نیستند ولی به طور نسبی وقتی کنارهم در یک شخص قرار می‌گیرند، می‌توانند باعث پیروزی شوند.
در دوره منتال ۲ تمرکز بر حول مسئله تغییر و چنج است. این کورس که چند دوره دارد، مرحله ۱ آن باز هم شناخت است اما به طرز عمیق‌تر که با برداشتن نقاب و ورود به سایه‌های شخصیتی شروع می‌شود. در ادامه وارد مسئله خودآگاه و ناخودآگاه خواهید شد. همچنین موضوع عزت نفس در وجود، شناسایی انرژی‌های عمیق هر فرد و انرژی‌های آرکیتایپ‌ها خواهید شد. اصطلاحا شیرجه عمیقی به درون وجودتان خواهید زد و سپس از آن مرحله وارد وهله تغییر خواهید شد. شناخت و تحلیل طرز تفکر و روانشناسی فکری، رفتاری شخص و پیش‌زمینه‌شان و نیز چگونگی تغییر درست و اصلاح آن‌ها با ابزارهای کلاسیک و مدرن چنج، مورد بحث و چالش قرار خواهد گرفت. در گام سوم بررسی این موضوع مهم است که پس از تغییر به چه سو حرکت خواهید کرد. نکته کلیدی آن است که هدف قطعی برای همه ما وجود ندارد و تک تک افراد باید به سمت جایی که حال بهتر و مثبت‌تری بهشان می‌دهد، حرکت کنند و آن جا با ارزش‌های شخصی خودمان و کشف معنای خاص در خودمان پیدا می‌شود. این معنای ما البته خیلی اوقات باید ساخته شود چون ما با معنا به دنیا آمده‌ایم و نباید بدون معنا از دنیا برویم و در واقع تغییر ما در جهت رسیدن به معنای ماست.

برای آگاهی از تیپ شخصیتی خود در سریعترین زمان ممکن اینجا را کلیک کنید.

بخشی از کلاس دکتر رحیم فرضی پور

هم‌رسانی
  • fefrfefefefefef
  • aaaaaaaa
  • aaaaaaaa

دیدگاه ها